Flas Haber

SAĞLIKLI YAŞAM

Diş Sorunlarında Yapılması Gerekenler

Diş Sorunlarında Yapılması Gerekenler

Hepimizin hayatımızda yaşadığımız veya yaşayacağımız  acil yaklaşım gerektiren diş sorunları vardır. Bunlarla karşılaştığımız zaman yapılması gerekenler Diş ağrısıAğrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda birikintileri, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek elde edilen tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır.Kesinlikle ağrıyan diş üzerine ASPİRİN ya da herhangi bir ağrı ... Devamını Oku »

Uzun ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin Bunları Yemelisin

Sağlıklı Besinler

Kadınların erkeklere göre vücut yapıları farklı olduğu için gereksinim duydukları besinleri tüketerek daha dinç ve sağlıklı olmaları mümkün, aksi takdirde vücut bu gereksinimlerini gideremeyeceği için halsizlik, dikkat bozukluğu ve çeşitli hastalıkların nüksetmesi söz konusu olacaktır. TERE Turpgiller familyasından olan tere kadınların göğüs kanseri hastalığına yakalanmalarını önlüyor. Yapraklı sebzelerin büyük bir bölümü göğüs kanserinin önlenmesinde etkili iken tere’nin faydası çok daha ... Devamını Oku »

Hamile kadınlar için 10 altın kural

Hamilelikte sağlık

1. Egzersiz Gebeliğiniz süresince egzersiz yapmanızın birçok yararı vardır. Ancak bu egzersizlerin aşırı yorgunluk oluşturmayacak düzeyde olmasına dikkat etmelisiniz. Büyük bir enerji gerektirecek olan doğum olayına annenin tam formda girmesi gerekir. Bu nedenle her gün açık ve temiz havada yürümeniz faydalıdır. Uzun ve yorucu yürüyüşlerin faydası yoktur. Ayrıca ani ve keskin hareketlerden ve ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız. 2. Kilo alma Gebelik ... Devamını Oku »

Sigara ve kısırlık ilişkisi

Sigara ve Kısırlık

Kısırlık, çiftlerin bir yıl süresince çocuk istemeleri ve korunma yön­temi kullanmadan düzenli cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen gebeliğin gerçekleşmemesi olarak tanımlanmaktadır. Üreme çağındaki kadınlarda sigara içme sıklığının %25 olduğu kabul edilmektedir. Literatürde, üreme çağındaki kadınlarda günlük içilen siga­ra miktarının ve sigara içme süresinin doğurganlığı ve üreme yeteneğini doğrudan etkileyebildiği vurgulanmaktadır. Sigara içen kadınlarda infer­tilite görülme oranı, içmeyenlere oranla on kat daha ... Devamını Oku »

Sağlıklı Yaşam Önerileri

Sağlıklı Yaşam Önerileri

Hareketsizliğin Sonuçları Nelerdir? Değişik toplumlar için uygun olan fiziksel aktivite şiddeti, türü ve sıklığı bilinmemektedir. Bununla birlikte, günlük orta şiddette 30 dakika egzersiz önerisi konusunda görüş birliği bulunmaktadır. Gençler için daha uzun süreli, daha şiddetli egzersizlerin yapılması kemik ve kaslarının daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Fiziksel aktivite; ağır, yorucu maraton koşusu ya da rekabete dayalı sporların yapılması demek değildir. Çocukların okula ... Devamını Oku »

Doğru Zayıflama Diyetlerinin Genel İlkeleri Nelerdir?

Doğru diyet yöntemleri

1. Enerji: Zayıflama diyetlerinde günlük enerji miktarının belirlenmesinde ilke, kişiye harcadığından daha az enerji vermektedir. Bununla beraber bireyin bazal metabolizmasının altında enerji de verilmemelidir. Böylece bireyin yavaş yavaş (haftada 0.5~1kg) zayıflaması sağlanarak sağlık açısından oluşabilecek riskler ortadan kaldırılmış olur. Hızlı kilo kayıpları ile bir çok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. 2. Protein: Günlük enerjinin yaklaşık %12~15’i prote­inden gelmeli ve daha çok kaliteli protein ... Devamını Oku »

Sabahları kalkınca limonlu su için

Limonlu su

Sabahları kalkınca içilen limonlu su (ya da şekersiz limonata) sindirim sistemini hızla uyandırıyor ve tüm bedeniniz için onlarca fayda sağlıyor. Limonun suyuna ekleyeceğiniz su ılık olmalı. Bunun nedenini araştırıp öğrendim ve şimdi limonlu suyu düzenli bir alışkanlık haline getirmek istiyorum. Ilık limonlu su: 1- Bağışıklık sisteminizi destekler. Limonda bol miktarda bulunan C vitamini soğuk havalarla savaşmanızı sağlar. Beyin ve sinir ... Devamını Oku »

Bal’ın faydaları

Balın faydaları

Rabbim bal arısına vahyetti: Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. Sonra meyvelerin tümünden ye, böylece Rabbinin sana kolaylaştırdığı yollarda yürü-uçuver. Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, onda insanlar için bir şifa vardır. Şüphesiz düşünen bir topluluk için gerçekten bunda bir ayet vardır. (Nahl Suresi, 68-69) İşte bu ayetten de anlaşılacağı gibi balın faydası çok olup şifa özelliği ... Devamını Oku »

Osteoporoza karşı süt tüketimini artırın

Süt için

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen ve genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan osteoporozu genetik faktörler, yaşam tarzı ve düzensiz beslenme tetikliyor. 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü’nde Uzmanlar osteoporoz riski için uyarıyor: “Hareketsiz kalmayın, düzenli beslenmeyle birlikte günde iki bardak sağlıklı süt için“. Hareketsiz yaşam tarzı, düzensiz besleme alışkanlıkları ve kalsiyum eksikliği nedeniyle oluşan osteoporozdan korunmak için uzmanlar düzenli beslenmeyle birlikte ... Devamını Oku »

Ayak sağlığı için temel kurallar

Topuklu ayakkabı

Kadınlar kendi ayaklarını cezalandırmakta ustadırlar. Lüzumsuz ayakkabı seçimi ile lüzumsuz ayak sorunlarına neden olabilmektedirler. Bir bayanın en büyük ayak düşmanı giymiş olduğu uzun topuklu ayakkabılardır. Tabi ki güzel görünmek için bayanların bu eziyete katlanmaları onlar için doğaldır. Fakat yüksek topuktan oluşabilecek rahatsızlıkları minimuma indirebilmek için bayanların bu ayakkabılarla ayakta kalma surelerini mümkün olduğu kadar azaltmalı, eğer mümkün ise daha rahat ... Devamını Oku »

Scroll To Top