Flas Haber

İŞ ve YAŞAM

Kadınlar iş hayatında nasıl başarılı olabilir

İş hayatında başarı

İş hayatınızda başarılı olmak için çeşitli noktalara dikkat etmeniz gerekirken kişisel olarak kendinizi eğitmelisiniz. İş hayatımda nasıl başarılı olurum? sorusunun cevabını arayanlardansanız işte uzmanımızdan maddeler halinde başarılı olmanın yolları. Amaçlarınız doğrultusundan şaşmamaya özen göstererek iş arkadaşlarınızın amaçlarını da öğrenmeye çalışın. Başarı için en önemli duygu, güven. Kaybetmekten korkmayın. Bazen kazanmak için kaybetmek gerekli. Eğer işinizi sevmiyorsanız küçük yaşlarda hedeflerinizin ne ... Devamını Oku »

Bilişim sektöründe kadın

CEBIT Bilişim Paneli

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü olarak İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Ajansının (SIDA) mali desteğinde, Dünya Bankası ile ortaklaşa yürütülen, 2012-2015 yıllarını kapsayan “Kadınların Ekonomik Fırsatlara Erişiminin Artırılması Projesi”nin bir faaliyeti olarak 25 Ekim 2013 tarihinde, CEBiT Sinerji Zirvesi kapsamında İstanbul WOW Kongre Merkezinde,  bilişim sektöründe kadınların durumu, karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri ile bu alanda ... Devamını Oku »

Bakanlığın Sosyal ve ekonomik destek hizmetleri

Sosyal ve Ekonomik Destek

SOSYAL VE EKONOMİK DESTEK; Yoksulluk içinde olup da temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken kişilere ve ailelere kaynakların yeterliliği ölçüsünde yapılan ayni ve nakdi destekleri kapsamaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yardımların en önemli fonksiyonu; Kurum’un öncelikli hedef grubu olan korunmaya muhtaç çocuk ve gençlerin korunma altına alınmasına ... Devamını Oku »

Türkiye’de girişimci kadın olmak

Girişimci kadınlar

Günümüzde kadının çalışma yaşamında, her geçen gün etkinliğini arttırması, hem kendisi hem de toplum açısından oldukça önemli görülmektedir. Özellikle kadının daha eğitimli, azimli, hırslı ve kararlı duruşu onu, erkeğe bağımlı olmaktan kurtararak ekonomik anlamda bağımsızlığını ve toplumdaki konumunu güçlendirmesine olanak sağlamaktadır. Kadına bu gücü sağlayan en önemli olgu ise onun girişimcilik özelliğidir. Girişimcilik faaliyeti ile kadın, bir taraftan maddi ve ... Devamını Oku »

Doğum sonrası çalışan annenin sorunları

doğum sonrası çalışan annenin problemleri

Çalışan kadınlar doğum yaptıktan sonra izin süreleri bitene kadar çocuklarıyla zaman geçirirler. Fakat tekrar işe dönmesiyle beraber anne suçluluk duygusuna kapılır. Ekonomik nedenlerden dolayı çalışmak zorunda olan anne bu durumu farklı olarak düşünerek kendisine şunları söyleyebilir: çalışıyorum çünkü çocuğuma daha iyi bir gelecek hazırlıyorum ve işimde mutluyum ve çocuğumda mutlu bir anneye sahip. Bu düşünce tarzıyla suçluluk duygunuzu yenmenizde yardımcı olacaktır. ... Devamını Oku »

İş görüşmesinde siz de sorun

iş görüşmesi

İş görüşmesinde size sorulan sorular normal bir durumdur. Fakat görüştüğünüz insan kaynakları uzmanları sizden soru bekliyor. Bu soruların tutarlı, yerinde ve araştırma sonucu sorulmuş sorular olması gerekiyor. Sadece meraktan ya da sormuş olmak için sormamak gerekir. Böyle sorular mülakatın sonucunu da etkiler. Mülakatlarda utangaç olmamak en önemli özelliktir. Uzmanlar utangaç olmayan ve soru soran adayların pozisyonla daha ilgili olduklarını düşünerek ... Devamını Oku »

Kadına uygulanan mobbing

mobbing

Kişinin iş performansını ve dayanma gücünü yok edip,işten ayrılmaya zorlamaktır. Araştırmacılarmobbing mağdurlarının bazılarının otuzlu yaşlarda, bazılarının ise lisans üstü eğitiminin olduğunu vurgulamaktadırlar. Mobbinge uğrayan kişilerde;işletmeye ve çalışma arkadaşlarına olan güven ve saygı azalır. Motivasyon düşer. Çalışma ortamı ve çalışanlar arasında uyumsuzluk başlar. İş verimliliği düşer. Mobbinge Uğrayanların Genel Özellikleri; İşini çok iyi, hatta mükemmel yapan; İlişkileri olumlu olan ve çevresindekilerce sevilen; ... Devamını Oku »

Çalışan kadınların sıkıntıları

çalışan kadının sıkıntıları

Yaşam şartlarının değişmesinden itibaren kadınların sorumlulukları da arttı. Önceden ev ve çocukların yükü omuzlarındayken şimdi birde iş hayatı yüklendi omuzlarına. Nereye nasıl yetişeceğini bilemiyoruz. Kadınlar iş seçimlerini de annelik ve eş olma görevlerini aksatmayacak şekilde seçiyorlar. Buda çoğu kadının maalesef mutsuz olmasına ve kariyerinde yeterli yükselmeyi yapamamasına sebep oluyor. Kadınlardan beklenti çok fazladır. Çocukla ilgilen, eşinle ilgilen, evinle ilgilen bir ... Devamını Oku »

Kadınlara yakışan meslekler

kadına yakışan meslekler

Kariyerinizi planlamadan önce aşağıdaki mesleklere göz atın. Bu meslekler dünyada en çok kazanan kadınların mesleklerinden ve kadınlara en çok yakışan mesleklerden oluşuyor. Kadınlar için en iyi ödeme yapan meslekler kariyer ve prestij sahipliğiyle geliyor. Çoğu sektördeki işler başarı kanıtlanmış bir eğitim gerektiriyor. Eğer kariyer sahibi olmak ve çok para kazanmak istiyorsanız çağımıza uygun yeni ve önü açık meslekler seçmeniz gerekiyor. Eczacılık Dünyada en çok para ... Devamını Oku »

İş Dünyasına İlk Adım: Kıyafet Seçimi

is dünyasına ilk adım : kıyafet seçimi

İş yaşamımızda ilk gün ya da mülakat için kıyafet seçimi çok önemlidir. Karşınızdakini sadece bilginizle değil kıyafet, makyaj ve imajınızla da etkileyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yapılan hatalara dikkat etmelisiniz. İş Elbisesi Seçimi Kadınların Yaptığı Hatalar Derin dekolteler, göbeği ya da sırtı açık kıyafetler. Etek ya da pantolondan rengi ve/ veya çizgileri belli olan iç çamaşırı. Dar, düğme araları açılan gömlekler. Leopar ... Devamını Oku »

Scroll To Top