Flas Haber

ANNE & ÇOCUK

Yeni Doğan Çocuk İçin Yapılması Gerekenler

Yeni Doğmuş Bir Çocuk İçin Yapılması Gereknler

Yeni doğan çocuğun kulağına ezan okumak, hurma tattırmak, saçını tıraş edip ağırlığınca sadaka vermek ve akika kurbanı kesmek sünnettir. Yeni doğan çocuğa, tatlı bir şey çiğneyerek ağzına vermek, dudağına sürmek sünnet-i seniyedir. Bunu sâlih bir kimsenin yapması ise menduptur. Kuru üzüm ve şeker gibi tatlılarla yapılabilirse de kuru hurma ile yapmak müstehaptır, daha faziletlidir. Hazret-i Âişe -radiyallahu anhâ- Vâlidemiz der ... Devamını Oku »

Çocuklarınızı iyi yetiştirmenin 10 altın kuralı

çocuk yetiştirmenin altın kuralları

ÇOCUKLARINIZI İYİ YETİŞTİRİN… Canı istemediği için çalışmadığında elektrikler kesikti demesin.Vazoyu kim kırdı dediğinizde ben kırdım diyebilsin. Sorumluluk almayı öğretin.Sadece kendi üzerine düşeni yapıp kenara çekilmemesi gerektiğini; her zaman her yerde her şeyden sorumlu olduğunu öğretin. Birini ezmeden de yukarılara çıkabileceğini hatta bazen yukarılar denilen şeyin çıkılmasada olur bir yer olduğunu öğretin. Kızlarınızı iyi yetiştirin. Kendi kendilerine yetmeyi öğretin. Namuslu olmanın ... Devamını Oku »

Artık memeden kesmek istiyorum… Ama nasıl ?

memeden kesme

Memeden kesme bebeğin yaşamında önemli bir dönemeçtir ve bebek anne memesini emmeyi tamamen bırakarak, tüm gıdasını diğer besinlerden almaya başladığında memeden kesilmiş demektir. Anne için de, bebeği ile arasındaki çok özel bir ilişkinin sonlandırılması anlamına gelen memeden kesme kararı tamamen kişisel olarak verilecek bir karardır ve bu kararda annenin işe başlaması, annenin veya bebeğin sağlık sorunları ya da sadece artık ... Devamını Oku »

Annelik ve hamilelik

Hamilelik Dönemi

Anne olacağınızı öğrendiğiniz günden beri kim bilir içinizde neler olup bitiyor. Bir canlıyı karnında büyütmek ve kendi canıyla beslemek mucizevî bir şey! Bazen bu fikirle şaşırıyor, gurur, mutluluk, neşe, heyecan hislerini yoğun bir şekilde yaşıyorsunuz. Bazense size bağımlı bir canlıya hayat boyu kopmaz bağlarla bağlanma fikri öyle kaygılar doğuruyor ki bunu yüzyıllardır milyonlarca kadının yapıyor olduğunu düşünmek bile kaygılarınızı yatıştıramıyor! ... Devamını Oku »

Anne sütünü artıran gıdalar

Anne sütü ve çocuk

Kür 1: Günde iki porsiyon taze beyaz üzüm tüketmek anne sütünü artırıcıdır. Kür 2: Sabah-akşam yemeklerden önce tüketeceğiniz dereotu sütünüzün artmasını sağlayacaktır. Kür 3: Anne sütünü artırmak için haşlanmış kuru incir suyu da içebilirsiniz. Sekiz-dokuz adet kuru inciri yarım litre klorsuz suda en fazla on dakika haşlayınız. İkiye böldüğünüz suyu sabah-akşam olmak üzere günde iki kere tüketiniz. Kür 4:Yarım litre ... Devamını Oku »

Çocukların uğrayabileceği potansiyel ev kazaları

Çocukların uğrayabileceği potansiyel ev kazaları

0-1 Yaş Arası Dönemde: Düşme, boğulma, yanık, zehirlenme kazaları sık görülmektedir. Kazaların Önlenmesi İle İlgili Öneriler Karyola seçimi bebek için uygun olmalı, karyolanın kenarları daima çekili olmalı, bebek odada 5 dk  bile yalnız bırakılacaksa karyolasına koyulmalı, Bebek evde yalnız başına bırakılmamalı, uygun bebek bakıcısı tutulmalı Plastik torbalar ve balonlar bebekten uzak tutulmalı Bebeğin küçük objelerle oynamasına izin verilmemeli, Bebeğe sert yiyecekler ... Devamını Oku »

Ergenlikte bedensel ve ruhsal değişimler

Ergen genç kız

Boy ve kilodaki hızlı artışlar buna bağlı olarak gelişen sakarlık gibi durumlar, kızlarda adet kanamaları ve sancıları, erkeklerde ses tellerindeki değişim, özellikle yüzde çıkan sivilceler, burun yapısındaki ani değişmeler ergenlerin bedenlerinde gözlenen başlıca değişimlerdir. Ergenin kendi gelişimsel dönemine bağlı olarak duygu ve davranışlarında da çeşitli değişimler meydana gelmektedir. Bu dönemde değişimler önceki dönemlere göre oldukça hızlıdır.Ergen ruh durumunu en iyi ... Devamını Oku »

Çocuk disiplininde yapılan 8 hata

çocuk disiplininde 8 hata

Çocuklarımızın doğduğu andan itibaren bazı kuralları öğrenmesini diliyor ve yaşları büyüdükçe istenilen davranışları yapmalarını umuyoruz. Ailevi ve toplumsal kurallara uygun davranan bireyler olmaları için ‘’Ağaç yaşken eğilir’’ diyerek olumlu davranışları kazanmaları için çaba sarf ediyoruz. Ancak tüm bu olumlu çabalarımıza rağmen bazen olmuyor, bir türlü ‘’doğru’’ diye nitelendirdiğimiz davranışları sergilemiyor çocuklarımız. Peki neden? İşte disiplinle ilgili farkında olmadan yapılan bazı ... Devamını Oku »

Tüp bebekte doğru bilinen yanlışlar

tüp bebek'te dogru bilinen yanlışlar

1-Bayanda pıhtılaşma bozuklukları başarıyı olumsuz etkiler mi? Maalesef ülkemizde  bu testler çok yoğun yapılmakta ve gereğinden fazla önemsenmektedir. Pıhtılaşma bozuklukları tüp bebek başarısızlığına neden olmazlar; ancak bazıları düşüklere neden olabilir. Üstelik bu testlerin birkaçında hafif bozukluklar görülme sıklığı çok yüksektir. Seçici olmaksızın en ufak bir bozuklukta  her olguya tüp bebek ve gebelik süresince aspirin ve/ve ya kanı sulandırıcı iğne tedavisi ... Devamını Oku »

Bebeğe uygulanacak masaj tekniği

bebeğe masaj yapmanın yolları

Her bebeğin korunmaya, bakıma ve sevgiye ihtiyacı vardır. Bebekler hayatının ilk dönemlerinde her şeyi dokunarak keşfederler, anladıkları tek sevgi dili dokunmaktır. Bebeğinizi daha iyi tanımanız ve onunla sevgi dolu bir ilişki kurabilmeniz için bebek masajı çok fazla öneme sahiptir. Masaj sayesinde hem anne bebek arasında yakın bir ilişki başlamış olur hem de masajla birlikte vücudun bölümlerini önce ayrı ayrı fark eden bebek, ... Devamını Oku »

Scroll To Top