Flas Haber

Gebelikte Uyku Bozukluğu

gebelikte uyku bozukluğuGebelik süresince kadın sürekli uyumak ister ama maalesef bunda pek de başarılı olamaz. Sırt ağrısı, devamlı tuvalete gitme isteği ve büyüyen karın nedeniyle uykusuzluk artar.

Başka bir sorun da gebeliğin ilk aylarında, bebeğinizin sağlığı ve gelişme evresinde hissettiğiniz korkudur. Bu korku sizi strese sokar ve uykusuzluğa yöneltir. Gebelikte sırtüstü yatmak kirli kanı bacaklardan kalbe geri getirir. Bu durumda zor nefes alınır. Hamilelikte yüzüstü yatmakta bebeğe baskı yapacağı için uzmanlar tarafından önerilmez.

Gebelikte en iyi uyku pozisyonu sol tarafa yatınca sağlanır. Sol taraf bebeğe maksimum kan akışı sağlar ve anne için böbrek fonksiyonlarının çok iyi çalıştığı uyku şeklidir. Ayrıca sola yatış karaciğere olan baskıyı da azaltır.

Hamileliğin ilk 3 ayında istediğiniz şekilde yatabilirsiniz. Fakat daha sonraki aylarda sol tarafınıza yatmak sizin ve bebeğiniz için daha sağlıklı olacaktır. Bu aylarda daha rahat olabilmeniz için bacağınızın arasında yumuşak bir yastık alın ve sırtınızı yastık veya battaniye yardımı ile destekleyin.

Cevapla

Scroll To Top