Flas Haber

Doğum sonrası çalışan annenin sorunları

doğum sonrası çalışan annenin problemleriÇalışan kadınlar doğum yaptıktan sonra izin süreleri bitene kadar çocuklarıyla zaman geçirirler. Fakat tekrar işe dönmesiyle beraber anne suçluluk duygusuna kapılır. Ekonomik nedenlerden dolayı çalışmak zorunda olan anne bu durumu farklı olarak düşünerek kendisine şunları söyleyebilir: çalışıyorum çünkü çocuğuma daha iyi bir gelecek hazırlıyorum ve işimde mutluyum ve çocuğumda mutlu bir anneye sahip. Bu düşünce tarzıyla suçluluk duygunuzu yenmenizde yardımcı olacaktır.

Annelerin düşündüğü bir başka konu da çalışmaya başladığı zaman çocuğunu kime emanet edecekleridir. Siz yokken çocuğunuzla tam olarak ilgilenilmesi çok önemlidir. Bu konuda seçim yaparken anne ve baba beraber karar vermeliler. Çocuğa bakacak kişi bakıcı veya babaanne (anneanne) ise ona istekler ve uyması gerekenler tek tek anlatılmalıdır. Sizin uyguladığınız disiplinin üstünde ya da altında bir davranış uygulanmalıdır. Çünkü eğer sizin yapılmasını istemediğiniz bir konuda bakan kişi olumlu yaklaşıyorsa çocuğunuzun aklı karışacaktır. Çocuğunuza bakan kişinin yatılı olarak kalmasına izin vermeyin. Bu durum sorumluluğunuzu azaltır fakat çocuk üzerindeki etkinizin de kaybolmasına neden olur. Çocuğunuza sürekli aynı kişinin bakmasını sağlayın ve mümkünse bakan kişi sizin evinizde baksın ki çocuğunuz güven duygusunu kaybetmesin.

Çocuğunuzu sadece hafta sonları görmek yapılan en büyük hatalardan biri olacaktır. Çok yoğun olsanız bile çocuğunuz sizin yanınızda olsun. Çocuğunuzu sadece iki gün görmek aranızdaki güven duygusunu zedeler. Bir de çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeye çalışın. Bazı ev hanımları bile çocuklarıyla tüm gün beraber olsalar bile, onlarla zaman geçirmekten çok çabuk bunalırlar. Sadece bir gün bile çocuğunuzla baş başa vakit geçirmek, diğer altı gün onunla sabahtan akşama kadar beraber olup hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir. Çocuğunuz bazen size bir yabancı gibi davranabilir. Ona bakan kişiye daha düşkün olabilir ya da ona anne diyebilir. Bu konuda kendinizi suçlamayın ya da bakan kişiye yüklenmeyin. Çocuğunuzun size bir mesaj verdiğini kabul edin ve onunla daha çok vakit geçirin.

Cevapla

Scroll To Top