Flas Haber

Ayak sağlığı için temel kurallar

Topuklu ayakkabıKadınlar kendi ayaklarını cezalandırmakta ustadırlar. Lüzumsuz ayakkabı seçimi ile lüzumsuz ayak sorunlarına neden olabilmektedirler. Bir bayanın en büyük ayak düşmanı giymiş olduğu uzun topuklu ayakkabılardır. Tabi ki güzel görünmek için bayanların bu eziyete katlanmaları onlar için doğaldır. Fakat yüksek topuktan oluşabilecek rahatsızlıkları minimuma indirebilmek için bayanların bu ayakkabılarla ayakta kalma surelerini mümkün olduğu kadar azaltmalı, eğer mümkün ise daha rahat bir ayakkabı ile değiştirmeleri önerilmektedir.

Uygun ayakkabı seçimi ayak sorunlarını azaltır. Tarihin en eski çağlarından günümüze kadar ayakkabılar insanoğlunun gerçek ve hissedilebilir istekleri için yapılandırılmıştır. Bu isteklerin başlıcalar; korunma, destekleme, rahatlık, sağlamlık ve sitildir. Ayaklarımız her gün inanılmaz derecede basınca maruz kalmaktadır. Normal bir günlük yürüyüş, ayaklarımıza birkaç yüz tonluk basınç uygulamaktadır. Ayaklarımız vücudumuzun en çok hasara uğrayabilecek kısmı olduğundan dolayı dikkatle seçilmiş bir ayakkabı ile ayaklarımızı koruyabiliriz. Ayak sağlığında dikkat edilmesi gereken temel kurallar şunlardır;

  • Dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar nasır ve benzeri birçok problemin davetiyesidir. Ayak ağrılarını kulak arkası etmeyin. Kalıcı ağrı varsa bir uzmana görünün.
  • Ayaklarınızdaki ısı ve renk değişmelerini, yaraları inceleyin. Kalınlaşan veya düzensiz büyüyen tırnaklar mantar belirtisi olabilir. Ayağın herhangi bir yerindeki büyüme normal değildir.
  • Ayağınızı, özellikle parmak aralarını düzenli olarak yıkayın ve çok iyi kurulayın.
  • Ayak tırnaklarını düz kesin ve çok kısaltmayın. Tırnakların kenarını kesmeyin. Batık tırnaklara neden olabilir.
  • Şeker hastaları, kan dolaşımı problemi olanlar ve kalp hastalarının tırnaklarının başkaları tarafından kesilmesi daha doğrudur. Çünkü bu grup enfeksiyona eğilimlidir.
  • Ayakkabının ayağa göre olması önemlidir. Ayakkabı alışverişinizi ayaklarınızın şiş durumuna denk getirin. Aşırı yıpranmış ayakkabıları mümkünse kullanmayın.
  • Yaptığınız etkinliğe uygun ayakkabı seçin. Örneğin koşarken gündelik ayakkabınızı değil, koşu ayakkabısı giyin.
  • Her gün aynı ayakkabıyı kullanmayın. Yara ve enfeksiyona açık ortamlarda yalınayak yürümeyin. Sandalet giyiyorsanız güneşli havalarda vücudunuz gibi ayaklarınıza da krem sürün.
  • Ayak hastalıklarında kulaktan dolma ilaçlara rağbet etmeyin; küçük bir sorunu büyük bir soruna dönüştürebilirsiniz.
  • Şeker hastasıysanız yılda bir ayak uzmanına görünmelisiniz

Cevapla

Scroll To Top